Warto wiedzieć

Wylewki Baza wiedzy

Wytrzymałość posadzki
Stanowi wymóg podstawowy i związana jest z klasą betonu, ilością oraz rodzajem zastosowanego zbrojenia rozproszonego. Na grubość posadzki ma wpływ charakter i wielkość obciążeń oraz podłoże gruntowe (pod posadzką).

Parametry eksploatacyjne posadzki
Wynikają wprost z przyjętej funkcji obiektu. Wykończenie posadzki w obiektach przemysłowych najczęściej jest realizowane z wykorzystaniem technologii utwardzenia powierzchniowego (DST). W przemyśle lekkim, spożywczym, farmaceutycznym zwykle stosuje się systemy żywiczne. W miejscach gdzie efekt estetyczny i plastyczny ma duże znaczenie najlepiej zastosować wykańczenie cienkowarstwowymi posadzkami samo-rozlewnymi typu PCC lub z wykorzystaniem technologii i materiałów do szlifowania i polerowania betonu.

Etap przygotowań
Wykonanie posadzki powinno być dobrze przemyślane. Na wstępie ustalmy zakres prac do wykonania. Prace warto zaplanować ze znacznym wyprzedzeniem. Jeśli znajdziemy niedrogą, a jednocześnie dobrą ekipę z pewnością nie będzie narzekała na brak zleceń, a na ich usługę trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Warto zasięgnąć opinii na temat firmy posadzkowej. Sprawdźmy dane rejestrowe, odwiedźmy stronę internetową firmy i zapoznajmy się z opiniami poprzednich klientów. Dobre ekipy będą w stanie przedstawić swoje referencje, a także wskazać ostatnio zrealizowane zlecenia.

Przeważnie okazuje się, że usługa wykonana najniższym kosztem wymaga dodatkowych poprawek. To z kolei podnosi ostateczną cenę wykonania posadzki i opóźnia go w czasie. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości usług, nie sugerujmy się jedynie ceną jej wykonania.

Pamiętajmy o formalnościach
W umowie powinien znaleźć się dokładny opis prac , przybliżony termin realizacji, a także forma i okres wynagrodzenia. Podpisując umowę z firmą posadzkową zwróćmy też szczególną uwagę na paragraf poświęcony warunkom gwarancji.

Finansowanie posadzki
Kwestia wynagrodzenia powinna być jasno ustalona z wykonawcami. Określmy wysokość zaliczki i kwestie finansowania każdego etapu prac. Dobrze też ustalić zasady zakupu materiałów. Większe firmy z reguły dysponują rabatami i są w stanie kupić materiały po okazyjnych cenach.

Istotnym aspektem jest termin przekazania wynagrodzenia. Niektórzy fachowcy oczekują wynagrodzenia dopiero po wykonaniu wszystkich prac. Warto ustalić przynajmniej częściową kwotę, którą przekażemy wykonawcy dopiero po zakończeniu wykonania posadzki.

Beton posadzkowy winien spełnić następujące wymagania:

  • klasa min. C20/25
  • stosunek w/c ≤ 0,5
  • lość cementu ≤ 350 kg/m3
  • zawartość alkaliów w cemencie zgodnie z wymaganiami dotyczącymi niskoalkalicznego cementu (NA), określonymi w normie PN-B-19707

 

Cement specjalny – Skład, wymagania i kryteria zgodności

  • cement CEM I, CEM II/A-S, CEM II/B-S lub CEM III/A
  • kruszywo o uziarnieniu ≤ 16 mm
  • zawartość frakcji ≤ 0,25 mm – min. 4%
  • punkt piaskowy ok. 35%
  • łączna ilość cementu i kruszywa frakcji ≤ 0,25 mm – max. 450 kg/m3
  • konsystencja na placu budowy: S3, opad stożka Abrahmsa ok. 12 cm
  • bez dodatku popiołów lotnych
  • napowietrzenie mieszanki < 3%
  • dodatek włókien stalowych , polipropylenowych , polimerowych.

Klasyfikacja uszkodzeń: punktowe, liniowe, powierzchniowe, spowodowane źle wykonanym podłożem gruntowym, związane z niską wytrzymałością betonu (strukturalne) oraz zarysowania powierzchniowe.

Uszkodzenia posadzek przemysłowych klasyfikuje się różnorako. Istotne jest ustalenie przyczyn powstania zniszczeń, ponieważ pozwala to na opracowanie prawidłowej metody ich trwałego usunięcia.

Jednym z ważniejszych jest ustalenie, czy przyczyna powstania uszkodzeń ustąpiła, czy też działa nadal, np. czy proces osiadania podłoża lub budynku uległ zakończeniu, czy też postępuje w dalszym ciągu albo czy powstałe pęknięcie osiągnęło już szerokość graniczną, czy też ma charakter dynamiczny.

Kluczowym elementem posadzki przemysłowej jest jej wierzchnia warstwa. Jest ona szczególnie narażona na rożnego rodzaju oddziaływania: wysokie ścieranie, substancje chemiczne oraz wysokie i niskie temperatury (np. w hutach i chłodniach).

W większości tych przypadków sprawdzi się utwardzenie powierzchniowe posadzki betonowej (DST). Jeśli warunki na hali lub magazynie są bardzo wymagające, pomocnym rozwiązaniem może okazać się posadzka epoksydowa lub poliuretanowa. Niezależnie od przeznaczenia, posadzki przemysłowe stanowią odpowiednią bazę pod wszelkiego rodzaju wykończenie.

Posadzki betonowe monolityczne utwardzane powierzchniowo w technologii DST. Technologia opiera się na wykonaniu klasycznej płyty posadzkowej, zbrojonej włóknami stalowymi oraz polipropylenowymi, a następnie naniesieniu i zatarciu na świeżo rozłożonym betonie posadzkowym utwardzacza – tzw. suchej posypki nawierzchniowej (DST – dry shake topping).  Prawidłowo naniesiona i zatarta posypka, tworzy barwną, o teksturze marmurkowej, trwałą odporną na ścieranie i pylenie, gładką powierzchnię o zwiększonej odporności na penetrację olejów, smarów itp.